14

Choroby układu oddechowego - Jak przezwyciężyć zapalenie zatok

MEDserwis.pl > Choroby układu oddechowego >Jak przezwyciężyć zapalenie zatok

Jak przezwyciężyć zapalenie zatok

Zapalanie zatok - jak przezwyciężyć?
Zatoki są wypełnionymi powietrzem strukturami wewnątrz kości, połączonymi z jamą nosową. Istnieje wiele teorii na temat korzyści jakie płyną dla organizmu ze względu na obecność zatok przynosowych. Ogrzewanie wdychanego powietrza, termoizolacja, rola w wytwarzaniu barwy głosu to tylko kilka z właściwości zdrowych zatok przynosowych. Potencjalnie puste przestrzenie są narażone na atak wirusów oraz bakterii będącymi głównym czynnikiem biologicznym odpowiadającym za zapalenie tych struktur.

Zapalenie zatok w telegraficznym skrócie


Ostre zapalenie zatok, a zatem trwające krócej niż 3 miesiące, zwykle powstaje w przebiegu grypy, nieżycie nosa lub jako powikłanie tzw. przeziębień. Nazywane jest wówczas rhinosinusitis. Innymi przyczynami wystąpienia zapalenia tych struktur jest wtłoczenie wody i urazy zatok. 10% ostrego zapalenia zatok wywodzi się z problemów zębopochodnych takich jak ropień zębodołów.


Głównym drobnoustrojem odpowiedzialnym za chorobę są bakterie tlenowe takie jak paciorkowce, gronkowce i inne. Zdarza się jednak, że wirusy bez udziału bakterii powodują zapalenie. Prym wśród wirusów wiodą rynowirusy – odpowiedzialne za przeziębienia. Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu zatok są zniekształcenia anatomiczne struktur nosa – małżowin i przegrody, ciała obce w obrębie zatok oraz polipy powstałe na skutek zmian zapalnych. Zapalenie w tym przypadku powstaje ze względu na upośledzenie naturalnych mechanizmów odpowiedzialnych za oczyszczanie nosa i usuwanie wydzieliny.


Zatoki ulegające zapaleniom to zatoki:




  • Szczękowe

  • Czołowe

  • Sitowe


Objawy zapalenia zatok są podobne w przypadku każdej z zatok. Brak swoistych objawów sprawia, że diagnoza jest stawiana późno, a leczenie nie jest często wdrażane natychmiastowo od początku choroby. Zapalenie zatok, bez badań laryngologicznych, może być pomylone z zapaleniem gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli. Podejrzenie zapalenia zatok powinno być potwierdzone badaniem przez doświadczonego laryngologa, aby można było odpowiednio dobrać leczenie.



Postępowanie w chorobie


Miejscowe leczenie ma na celu ułatwienie drenażu zatoki. W tym celu stosuje się leki obkurczające śluzówkę takie jak efedryna w sprayu lub kroplach. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być przepłukiwanie nosa preparatami z wodą morską. Leczenie objawowe, po wykonaniu panelu bakteryjnego, skupia się na podawaniu antybiotyków. W niektórych przypadkach można stosować leki wykrztuśne zawierające ambroksol.


Leczenie inwazyjne polega zwykle na punkcji lub drenażu zatok w celu usunięcia wydzieliny. Usuwanie wydzieliny nie tylko zapewnia drożność nosa ale również umożliwia wchłanianie leków przez śluzówkę objętej chorobą zatoki. Przewlekłe zapalenie zatok może być leczone poprzez zastosowanie bardziej zaawansowanych technik chirurgicznych, polegających między innymi na wyprostowaniu przegrody nosowej.


Brak poprawy i nasilenie objawów takich jak ból, gorączka, dreszcze i obrzęk powiek powinno nas niepokoić, profesjonalna pomoc jest konieczna w celu przeciwdziałaniu powstawania niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie kości.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl